.

RÓŻANECZNIK Rhododendron

    Ogrodnictwo    0 Comments
RÓŻANECZNIK Rhododendron

Różanecznik należy do rodziny wrzosowatych. Charakteryzuje się pięknymi, wielobarwnymi kwiatami, które rozkwitają wiosną przypominając bukiety róż. Wymaga gleb przepuszczalnych, umiarkowanie wilgotnych, o odczynie 4,5-5,5 pH. Przesadzając różanecznik z donicy do gruntu należy pamiętać, by nie sadzić go głębiej niż rósł w tej donicy. Po posadzeniu zaleca się obsypać rhododendron korą sosnową lub trocinami oraz podlewać regularnie.

Różaneczniki powinno się sadzić w miejscach zacienionych, osłoniętych od wiatru.  Jest wiele odmian różaneczników, różnią się od siebie m.in. ze względu na wzrost, porę kwitnienia, kolor kwiatów, ale również na mrozoodporność. Niektóre odmiany wymagają okrycia na zimę, inne nie, lub tylko młode okazy. Przed zakupem sadzonek różaneczników warto zorientować się, które nadają się najlepiej do sadzenia  naszym klimacie.

Różaneczniki najpiękniej wyglądają i najlepiej się czują sadzone w grupach w towarzystwie innych kwaśnolubnych roślin, np. azalii, pierisów, kiścieni, kalmii, wrzośców, wrzosów.

Bardzo ważne jest ściółkowanie oraz regularne podlewanie różaneczników, ponieważ mają płytki system korzeniowy. Podlewanie jest bardzo ważne w momencie, gdy różaneczniki zawiozują pąki kwiatowe, następnie gdy pąki nabrzmiewają i gdy rośliny kwitną. Tak naprawdę rhododendrony potrzebują nawadniania przez cały czas – wtedy tworzą ogromne ilości pąków i cieszę nasze oczy wiosną w porze kwitnienia. Różaneczniki powinno się nawozić specjalnymi nawozami do roślin wrzosowatych wg zaleceń producenta. Za duże ilości nawozów mogą niekorzystnie wpłynąć na rośliny.

Comments

Log in or register to post comments