Hortensje bukietowe są bardzo odporne, zakwitają na jednorocznych pędach. Można je sadzić w różnych miejscach. Sadzone na stanowiskach półcienistych z reguły mają więcej wilgoci dzięki czemu kwiaty są ogromne i dłużej zachowują barwy. Sadzone w słońcu należy obficie podlewać. Wiosną przycina się pędy, średnio między 3-4 oczkiem. Przy sadzeniu można wymieszać ziemię ogrodową z torfem kwaśnym lub obficie obsypać z wierzchu korą lub trotami.

 

Hortensje ogrodowe są nieco bardziej delikatne. Należy je sadzić w miejscach spokojnych, odsłoniętych od wiatru. Najlepiej sadzić w półcieniu. Przycina się tylko zaschnięte kwiatostany, ponieważ kwitną na dwuletnich pędach. Można je sadzić w ziemi ogrodowej, a sadzone w torfie kwaśnym z reguły zmieniają kolory.

Hortensje dębolistne zakwitają na dwuletnich pędach, przycina się tylko zaschnięte kwiatostany. Przy sadzeniu można domieszać torfu kwaśnego do ziemi ogrodowej lub obsypać obficie korą czy też trotami z wierzchu. Większość odmian można sadzić w słońcu lub półcieniu. Niektóre odmiany np. Little Honey z żóltym liściem, wymaga stanowiska zacienionego.

Hortensje drzewiaste najlepiej sadzić na stanowiskach półcienistych, kwiaty dłużej zachowują ładną barwę. Można je ciąć nisko, ponieważ zakwitają na jednorocznych pędach. Można domieszać torfu kwaśnego lub obsypać z wierzchu.